Licensed to LIberty Swim League B       HY-TEK's Meet Manager 7/4/2012 10:59 AM
                        Glenside vs Hatboro - 6/30/2012                        
                                    Results                                    
 
Event 1  Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Scharnikow, AJ             7 HB-MA                            25.28  
  2 McDade, Franny             7 GL-MA                            26.91  
  3 Honer, Aiden               7 HB-MA                            28.78  
  4 Frankenberg, Gavin         7 GL-MA                            32.47  
  5 Branco, Anthony            7 HB-MA                           x35.31  
 -- Cameron, Noah              7 HB-MA                           X29.00  
 -- Betron, Greg               5 HB-MA                           X34.69  
 -- Weimer, Joey               8 GL-MA                           X35.97  
 -- Kirn, Brendan              6 HB-MA                           X36.11  
 -- Marsden, Cavan             6 HB-MA                           X36.22  
 -- Scharnikow, Jack           5 HB-MA                           X39.19  
 -- Ellis, Jack                6 HB-MA                           X53.47  
 -- Lafond, Christian          8 GL-MA                           X55.19  
 -- Dougherty, Denis           8 GL-MA                               DQ  
      Non-continuous turning action
 
Event 2  Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wilson, Olivia             7 HB-MA                            25.90  
  2 Peck, Sophie               8 GL-MA                            30.16  
  3 McFadden, Lucy             6 GL-MA                            30.36  
  4 Livingston, Gianna         6 HB-MA                            32.13  
  5 Kushner, Nadia             6 HB-MA                           x35.59  
 -- Reilly, Julie              5 HB-MA                           X32.81  
 -- Korn, Amanda               6 HB-MA                           X34.07  
 -- Pancoast, Liberty          5 HB-MA                           X41.25  
 -- Hartigan, Fiona            7 HB-MA                           X47.66  
 -- Settelen, Ava              6 HB-MA                           X48.21  
 -- Murset, Samantha           6 HB-MA                           X49.81  
 -- Bower, Madelyn             8 GL-MA                               NS  
 
Event 3  Boys 9-10 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McFadden, Liam            10 GL-MA                            19.31  
  2 Rollins, Joshua            9 GL-MA                            21.51  
  3 Sharnikow, Joey            9 HB-MA                            22.34  
  4 Wheeler, Davis             9 HB-MA                            22.37  
  5 Dibendetto, Lucas          9 GL-MA                           x31.03  
  6 Enge, Jimmy                8 HB-MA                           x34.35  
  7 MacDonald, Duncan          9 GL-MA                           x37.72  
 -- Kirn, Tyler                8 HB-MA                           X24.38  
 -- Chapman, Patrick           9 HB-MA                           X25.84  
 -- Bupp, Justin               9 HB-MA                           X27.28  
 -- Karow, Beckett             9 HB-MA                           X27.37  
 -- Korn, Robbie               8 HB-MA                           X31.12  
 -- Herman, Michael            8 HB-MA                           X32.28  
 
Event 4  Girls 9-10 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McFadden, Catherine       10 GL-MA                            21.94  
  2 Wilson, Elzabeth           9 HB-MA                            22.19  
  3 Lush, Madison              9 GL-MA                            22.28  
  4 Flanagan, Caira            9 GL-MA                           x23.00  
  5 DeFrancesco, Lucia         8 HB-MA                            23.41  
  6 Betron, Anna               8 HB-MA                           x25.81  
 -- Moreland, Zoe             10 GL-MA                           X22.46  
 -- Difebbo, Paige            10 GL-MA                           X22.62  
 -- Acuna, Gianna             10 GL-MA                           X23.66  
 -- Miller, Emily              8 HB-MA                           X23.90  
 -- Taulane, Kate             10 GL-MA                           X24.41  
 -- Joyce, Elyce               8 HB-MA                           X24.88  
 -- Robinson, Jenna            8 HB-MA                           X26.18  
 -- Ellis, Erin                8 HB-MA                           X28.41  
 -- Cotte, Natalie             8 HB-MA                           X30.44  
 -- Mumford, Hannah            9 HB-MA                           X31.37  
 -- Bell, Alyssa               9 HB-MA                           X32.12  
 -- Duggan, Emily              9 HB-MA                           X33.13  
 
Event 5  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Chapman, Nicholas         11 HB-MA                            44.44  
  2 Feeney, Ryan              12 GL-MA                            45.06  
  3 Luke, Josh                10 HB-MA                            46.62  
 -- Bell, Ryan                11 HB-MA                           X50.27  
 -- Robinson, Drew            10 HB-MA                           X59.22  
 -- Scarborough, Quadir       11 HB-MA                         X1:15.90  
 -- Kelly, Danny              12 GL-MA                               DQ  
      Non-continuous turning action
 -- Banks, Lukas              10 HB-MA                               DQ  
      Shoulders past vertical toward breast
 
Event 6  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McHugh, Bridget           11 GL-MA                            37.81  
  2 Reisinger, Sofia          12 GL-MA                            38.31  
  3 Dougherty, Megan          11 GL-MA                           x39.09  
  4 McDonough, Aubrey         10 HB-MA                            39.66  
  5 Wilburn, Elizabeth        11 HB-MA                            49.44  
  6 Cotte, Lauren             11 HB-MA                           x50.09  
 -- Mobley, Morgan            11 GL-MA                           X47.07  
 -- Yager, Madeline           11 HB-MA                           X50.03  
 -- Branco, Rachael           11 HB-MA                           X53.25  
 -- Bergiven, Isabelle        10 HB-MA                           X53.72  
 -- Rock, Julia               12 GL-MA                           X54.58  
 -- Kushner, Tatiana          11 HB-MA                           X55.53  
 -- McFadden, Isabelle        11 GL-MA                           X55.66  
 -- Ellis, Molly              11 HB-MA                           X56.28  
 -- Duncan, Brianna           11 HB-MA                           X57.87  
 -- Kephart, Allison          10 HB-MA                         X1:00.41  
 -- Curran, Leia              10 HB-MA                         X1:01.69  
 
Event 7  Boys 13-14 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Joyce, Michael            12 HB-MA                            33.60  
  2 Banks, Jakob              12 HB-MA                            44.12  
  3 Young, CJ                 13 GL-MA                            47.28  
  4 Byrd, Rasheed             14 GL-MA                            49.91  
 -- Watkins, Tommy            12 HB-MA                           X39.94  
 -- Mumper, Chandler          13 HB-MA                           X41.84  
 -- Chapman, Matthew          13 HB-MA                           X42.53  
 -- Robinson, Joey            12 HB-MA                               DQ  
      Shoulders past vertical toward breast
 -- DeHeer, James             14 GL-MA                               DQ  
      Non-continuous turning action
 
Event 8  Girls 13-14 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McErlean, Colleen         12 HB-MA                            37.28  
  2 Tipton, Lauren            13 GL-MA                            41.09  
  3 Stoddart, Sydney          12 HB-MA                            42.78  
  4 Mumford, Samantha         13 HB-MA                           x46.66  
  5 Custer, Marissa           13 GL-MA                            52.62  
  6 Dougherty, Aine           13 GL-MA                           x53.93  
 -- Shaeffer, Julia           12 HB-MA                           X45.35  
 -- Stauffer, Erika           13 HB-MA                           X48.07  
 
Event 9  Boys 15 & Over 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sutton, Rick              18 HB-MA                            28.28  
  2 Moore, Chris              17 HB-MA                            28.50  
  3 Bruninger, Tony           29 GL-MA                            29.22  
  4 Dyke, Eric                22 HB-MA                           x29.63  
  5 Szczurek, Matt            20 GL-MA                            31.37  
  6 Peck, Matt                41 GL-MA                           x35.56  
 -- Reilly, Timmy             14 HB-MA                           X32.35  
 -- Supplee, Ryan             18 HB-MA                           X33.16  
 -- Stauffer, Nick            16 HB-MA                           X34.37  
 -- Kratz, Peter              14 HB-MA                           X36.75  
 -- Banks, Nick               14 HB-MA                           X39.84  
 -- Schwartz, Robert          21 HB-MA                              SCR  
 -- Warr, Dillon              18 GL-MA                              SCR  
 
Event 10  Girls 15 & Over 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sutton, Haley             14 HB-MA                            32.69  
  2 Crawford, Steph           20 HB-MA                            34.44  
  3 McHugh, Molly             15 GL-MA                            34.69  
  4 Wilbur, Chelsea           24 GL-MA                            36.00  
  5 Baumeister, Lauren        15 HB-MA                           x36.62  
 -- Whyte, Jamie              14 HB-MA                           X39.47  
 -- Metzger, Melissa          14 HB-MA                           X41.05  
 -- Rudnitsky, Gab            14 HB-MA                           X43.31  
 -- Craymer, Joylin           14 HB-MA                           X44.65  
 -- Mangiaruga, Alyssa        14 HB-MA                           X45.75  
 
Event 11  Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mignogna, Dylan            6 HB-MA                            27.75  
  2 Gelfin, Gabe               7 GL-MA                            30.72  
  3 Scharnikow, AJ             7 HB-MA                            34.28  
  4 Honer, Aiden               7 HB-MA                           x34.75  
  5 McDade, Franny             7 GL-MA                            38.55  
 -- Marsden, Cavan             6 HB-MA                           X32.28  
 -- Scharnikow, Jack           5 HB-MA                           X35.63  
 -- Ellis, Jack                6 HB-MA                           X40.56  
 -- Enge, Ryan                 6 HB-MA                           X41.03  
 -- Kirn, Brendan              6 HB-MA                           X43.13  
 -- Betron, Greg               5 HB-MA                           X45.40  
 -- Weimer, Joey               8 GL-MA                               DQ  
      Arms not in same horizontal plane
 
Event 12  Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McDonough, Grace           7 HB-MA                            27.50  
  2 Wilson, Olivia             7 HB-MA                            29.38  
  3 Funk, Lilly                8 GL-MA                            30.28  
  4 Mast, Ingrid               8 GL-MA                            30.38  
  5 McFadden, Lucy             6 GL-MA                           x39.66  
  5 Korn, Amanda               6 HB-MA                           x39.66  
 -- Augustine, Natasha         8 GL-MA                           X36.03  
 -- Reilly, Julie              5 HB-MA                           X44.82  
 -- Pancoast, Liberty          5 HB-MA                           X46.16  
 -- Philmore, Keely            8 GL-MA                           X47.73  
 -- Kushner, Nadia             6 HB-MA                           X49.08  
 -- DiFebbo, Sydney            7 GL-MA                           X49.09  
 -- Hartigan, Fiona            7 HB-MA                           X49.41  
 -- Murset, Samantha           6 HB-MA                         X1:03.65  
 -- Settelen, Ava              6 HB-MA                         X1:04.43  
 
Event 13  Boys 9-10 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mignogna, Zachary          9 HB-MA                            20.60  
  2 Wheeler, Davis             9 HB-MA                            23.12  
  3 Karow, Beckett             9 HB-MA                           x23.40  
  4 Moreland, Andrew          10 GL-MA                            24.32  
  5 Dibendetto, Lucas          9 GL-MA                            27.98  
  6 Tipton, Trevor             9 GL-MA                           x28.22  
  7 Rollins, Joshua            9 GL-MA                           x37.75  
 -- Bupp, Justin               9 HB-MA                           X25.38  
 -- Sharnikow, Joey            9 HB-MA                           X26.78  
 -- Kirn, Tyler                8 HB-MA                           X27.65  
 -- Herman, Michael            8 HB-MA                           X28.66  
 -- Chapman, Patrick           9 HB-MA                           X31.03  
 -- Korn, Robbie               8 HB-MA                           X34.38  
 -- Rock, Sean                10 GL-MA                               NS  
 
Event 14  Girls 9-10 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sheehan, Riley             8 HB-MA                            19.82  
  2 Lush, Madison              9 GL-MA                            22.75  
  3 Kelly, Mary               10 GL-MA                            23.50  
  4 Mobley, Mackenzie         10 GL-MA                           x25.28  
  5 Joyce, Elyce               8 HB-MA                            25.57  
  6 Flanagan, Caira            9 GL-MA                           x26.03  
  7 Difebbo, Paige            10 GL-MA                           x26.06  
  8 DeFrancesco, Lucia         8 HB-MA                           x27.15  
  9 McDade, Mary Kate          9 GL-MA                           x45.82  
 -- Wilson, Elzabeth           9 HB-MA                           X25.18  
 -- Cotte, Natalie             8 HB-MA                           X26.06  
 -- Betron, Anna               8 HB-MA                           X27.46  
 -- Miller, Emily              8 HB-MA                           X29.13  
 -- Mumford, Hannah            9 HB-MA                           X29.60  
 -- Bell, Alyssa               9 HB-MA                           X29.91  
 -- Duggan, Emily              9 HB-MA                           X32.57  
 -- Ellis, Erin                8 HB-MA                           X34.00  
 -- Robinson, Jenna            8 HB-MA                           X35.28  
 
Event 15  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McErlean, James           11 HB-MA                            40.96  
  2 Luke, Josh                10 HB-MA                            46.25  
  3 Gershwin, August          12 GL-MA                            56.79  
  4 Tipton, Lyle              12 GL-MA                          1:02.75  
  5 Honer, Nicholas           10 HB-MA                         x1:03.38  
 -- Bell, Ryan                11 HB-MA                           X58.50  
 -- Chapman, Nicholas         11 HB-MA                         X1:01.69  
 -- Kratz, Tim                11 HB-MA                         X1:07.13  
 -- Robinson, Drew            10 HB-MA                         X1:10.78  
 -- Banks, Lukas              10 HB-MA                         X1:12.65  
 -- Scarborough, Quadir       11 HB-MA                         X1:56.43  
 -- Owens, Dylan              11 GL-MA                               DQ  
      Shoulders not at or past vertical towards breast off the wall
 
Event 16  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Joyce, Cierra             10 HB-MA                            39.19  
  2 Dougherty, Megan          11 GL-MA                            40.88  
  3 McDonough, Aubrey         10 HB-MA                            41.22  
  4 Reisinger, Sofia          12 GL-MA                            46.31  
  5 Adelsberger, Reilly       10 HB-MA                           x50.72  
  6 Flynn, Caitlin            11 GL-MA                           x56.30  
 -- Bergiven, Isabelle        10 HB-MA                           X52.60  
 -- Wilburn, Elizabeth        11 HB-MA                           X53.53  
 -- Yager, Madeline           11 HB-MA                           X53.78  
 -- Branco, Rachael           11 HB-MA                           X55.85  
 -- Cotte, Lauren             11 HB-MA                           X57.90  
 -- Gottlieb, Melanie         12 GL-MA                         X1:00.28  
 -- Tierney, Montana          11 GL-MA                         X1:03.80  
 -- Duncan, Brianna           11 HB-MA                              XNS  
 
Event 17  Boys 13-14 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Chapman, Matthew          13 HB-MA                            43.69  
  2 DeHeer, James             14 GL-MA                            44.97  
  3 Ermigiotti, Nick          13 GL-MA                            48.47  
  4 Mumper, Chandler          13 HB-MA                            48.69  
  5 Watkins, Tommy            12 HB-MA                           x51.66  
 -- Joyce, Michael            12 HB-MA                           X37.47  
 -- Byrd, Rasheed             14 GL-MA                           X44.40  
 -- Young, CJ                 13 GL-MA                           X50.03  
 -- Robinson, Joey            12 HB-MA                           X51.10  
 -- Banks, Jakob              12 HB-MA                           X56.78  
 
Event 18  Girls 13-14 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McErlean, Colleen         12 HB-MA                            40.46  
  2 Shaeffer, Julia           12 HB-MA                            42.00  
  3 Cook, Haley               13 GL-MA                            43.31  
  4 Dougherty, Aine           13 GL-MA                            49.09  
  5 Feeney, Dana              13 GL-MA                           x49.53  
  6 Stauffer, Erika           13 HB-MA                           x52.19  
 -- Custer, Marissa           13 GL-MA                           X50.93  
 
Event 19  Boys 15 & Over 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Warr, Dillon              18 GL-MA                            30.25  
  2 Adler, Duane              17 HB-MA                            31.97  
  3 Supplee, Ryan             18 HB-MA                            32.43  
  4 Broscius, Jeremy          14 HB-MA                           x32.78  
  5 Burke, Thomas             15 GL-MA                            33.44  
  6 Szczurek, Matt            20 GL-MA                           x34.10  
 -- Shaeffer, Matt            15 HB-MA                           X34.05  
 -- Dyke, Eric                22 HB-MA                           X34.46  
 -- Murphy, John              14 HB-MA                           X38.28  
 -- Banks, Nick               14 HB-MA                           X39.60  
 -- Kratz, Peter              14 HB-MA                           X40.75  
 -- Schwartz, Robert          21 HB-MA                              SCR  
 
Event 20  Girls 15 & Over 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Crawford, Steph           20 HB-MA                            37.06  
  2 Stein, Molly              18 GL-MA                            38.25  
  3 Watkins, Aimee            16 HB-MA                            39.94  
 -- Rudnitsky, Gab            14 HB-MA                           X43.60  
 -- Whyte, Jamie              14 HB-MA                           X43.62  
 -- Mangiaruga, Alyssa        14 HB-MA                         X1:01.28  
 -- Metzger, Melissa          14 HB-MA                               DQ  
      One hand touch
 
Event 21  Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mignogna, Dylan            6 HB-MA                            22.85  
  2 Kirn, Brendan              6 HB-MA                            37.16  
  3 Gelfin, Gabe               7 GL-MA                            41.90  
 -- Betron, Greg               5 HB-MA                           X44.31  
 -- Cameron, Noah              7 HB-MA                           X56.72  
 -- Dougherty, Denis           8 GL-MA                               DQ  
      Non-simultaneous arms
 -- Branco, Anthony            7 HB-MA                               DQ  
      Non-simultaneous arms
 
Event 22  Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McDonough, Grace           7 HB-MA                            23.75  
  2 Wilson, Olivia             7 HB-MA                            26.44  
  3 Livingston, Gianna         6 HB-MA                           x27.00  
  4 Bower, Madelyn             8 GL-MA                            28.43  
  5 Mast, Ingrid               8 GL-MA                            29.94  
 -- Peck, Sophie               8 GL-MA                               DQ  
      Scissors kick
 
Event 23  Boys 9-10 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mignogna, Zachary          9 HB-MA                            16.47  
  2 McFadden, Liam            10 GL-MA                            16.68  
  3 Enge, Jimmy                8 HB-MA                            20.28  
  3 Rollins, Joshua            9 GL-MA                            20.28  
  5 Moreland, Andrew          10 GL-MA                           x21.10  
  6 Kirn, Tyler                8 HB-MA                           x27.25  
 -- Tipton, Trevor             9 GL-MA                           X26.40  
 
Event 24  Girls 9-10 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kelly, Mary               10 GL-MA                            18.59  
  2 Sheehan, Riley             8 HB-MA                            19.19  
  3 Lush, Madison              9 GL-MA                            19.32  
  4 McFadden, Catherine       10 GL-MA                           x20.21  
  5 Wilson, Elzabeth           9 HB-MA                            20.32  
  6 Betron, Anna               8 HB-MA                           x22.59  
 -- Taulane, Kate             10 GL-MA                           X20.66  
 -- Mobley, Mackenzie         10 GL-MA                           X25.47  
 -- Moreland, Zoe             10 GL-MA                           X25.91  
 -- Cotte, Natalie             8 HB-MA                           X29.10  
 -- DeFrancesco, Lucia         8 HB-MA                           X29.43  
 -- Ellis, Erin                8 HB-MA                           X31.04  
 
Event 25  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kelly, Danny              12 GL-MA                            39.78  
  2 McErlean, James           11 HB-MA                            43.12  
  3 Feeney, Ryan              12 GL-MA                            45.19  
  4 Luke, Josh                10 HB-MA                            45.50  
  5 Banks, Lukas              10 HB-MA                         x1:14.88  
 -- Bell, Ryan                11 HB-MA                           X49.40  
 -- Kratz, Tim                11 HB-MA                         X1:09.34  
 -- Honer, Nicholas           10 HB-MA                         X1:21.16  
 
Event 26  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Joyce, Cierra             10 HB-MA                            36.28  
  2 Reisinger, Sofia          12 GL-MA                            36.53  
  3 McHugh, Bridget           11 GL-MA                            39.16  
  4 McDonough, Aubrey         10 HB-MA                            40.29  
  5 Adelsberger, Reilly       10 HB-MA                           x48.72  
 -- McFadden, Isabelle        11 GL-MA                           X41.41  
 -- Cotte, Lauren             11 HB-MA                           X53.89  
 -- Wilburn, Elizabeth        11 HB-MA                           X55.78  
 -- Ellis, Molly              11 HB-MA                           X56.63  
 -- Kushner, Tatiana          11 HB-MA                           X59.60  
 -- Curran, Leia              10 HB-MA                         X1:02.47  
 -- Rock, Julia               12 GL-MA                         X1:03.32  
 -- Kephart, Allison          10 HB-MA                         X1:20.66  
 
Event 27  Boys 13-14 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Joyce, Michael            12 HB-MA                            34.62  
  2 Watkins, Tommy            12 HB-MA                            42.72  
  3 Robinson, Joey            12 HB-MA                           x46.19  
  4 Ermigiotti, Nick          13 GL-MA                            48.62  
 -- Chapman, Matthew          13 HB-MA                           X34.84  
 -- Mumper, Chandler          13 HB-MA                           X43.69  
 -- Banks, Jakob              12 HB-MA                           X44.35  
 
Event 28  Girls 13-14 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cook, Haley               13 GL-MA                            33.90  
  2 McErlean, Colleen         12 HB-MA                            36.93  
  3 Tipton, Lauren            13 GL-MA                            42.44  
  4 Stoddart, Sydney          12 HB-MA                            45.44  
  5 Shaeffer, Julia           12 HB-MA                           x46.28  
  6 Feeney, Dana              13 GL-MA                           x50.47  
 -- Custer, Marissa           13 GL-MA                           X51.87  
 
Event 29  Boys 15 & Over 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Winneberger, Stephen      23 GL-MA                            26.16  
  2 Adler, Duane              17 HB-MA                            26.62  
  2 Moore, Chris              17 HB-MA                            26.62  
  4 Warr, Dillon              18 GL-MA                            27.53  
  5 Szczurek, Matt            20 GL-MA                           x27.65  
  6 Malone, Brendan           19 HB-MA                           x28.40  
 -- Supplee, Ryan             18 HB-MA                           X26.85  
 -- Broscius, Jeremy          14 HB-MA                           X27.87  
 -- Stauffer, Nick            16 HB-MA                           X30.78  
 -- Murphy, John              14 HB-MA                           X33.38  
 -- Banks, Nick               14 HB-MA                           X33.85  
 -- Dyke, Eric                22 HB-MA                              XNS  
 
Event 30  Girls 15 & Over 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McHugh, Molly             15 GL-MA                            32.01  
  2 Stein, Molly              18 GL-MA                            32.41  
  3 Sutton, Haley             14 HB-MA                            33.53  
  4 Watkins, Aimee            16 HB-MA                            36.50  
  5 Mangiaruga, Alyssa        14 HB-MA                           x52.28  
 -- Crawford, Steph           20 HB-MA                           X33.03  
 -- Metzger, Melissa          14 HB-MA                           X36.34  
 -- Whyte, Jamie              14 HB-MA                           X36.66  
 -- Rudnitsky, Gab            14 HB-MA                           X38.28  
 -- Craymer, Joylin           14 HB-MA                           X45.21  
 -- Wilbur, Chelsea           24 GL-MA                               NS  
 
Event 31  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mignogna, Dylan            6 HB-MA                            18.22  
  2 Scharnikow, AJ             7 HB-MA                            21.03  
  3 Weimer, Joey               8 GL-MA                            24.69  
  4 Honer, Aiden               7 HB-MA                           x24.87  
  5 McDade, Franny             7 GL-MA                            25.68  
  6 Dougherty, Denis           8 GL-MA                           x26.00  
  7 Lafond, Christian          8 GL-MA                           x38.06  
 -- Frankenberg, Gavin         7 GL-MA                           X24.34  
 -- Branco, Anthony            7 HB-MA                           X26.47  
 -- Marsden, Cavan             6 HB-MA                           X28.06  
 -- Scharnikow, Jack           5 HB-MA                           X28.53  
 -- Gelfin, Gabe               7 GL-MA                           X32.81  
 -- Enge, Ryan                 6 HB-MA                           X33.50  
 -- Ellis, Jack                6 HB-MA                           X44.68  
 -- Cameron, Noah              7 HB-MA                           X50.93  
 
Event 32  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McDonough, Grace           7 HB-MA                            20.03  
  2 Livingston, Gianna         6 HB-MA                            22.78  
  3 Mast, Ingrid               8 GL-MA                            24.25  
  4 Peck, Sophie               8 GL-MA                            24.28  
  5 Bower, Madelyn             8 GL-MA                           x27.41  
  6 Hartigan, Fiona            7 HB-MA                           x35.63  
 -- Funk, Lilly                8 GL-MA                           X27.81  
 -- Reilly, Julie              5 HB-MA                           X28.06  
 -- Korn, Amanda               6 HB-MA                           X28.53  
 -- McFadden, Lucy             6 GL-MA                           X30.03  
 -- Pancoast, Liberty          5 HB-MA                           X30.28  
 -- Philmore, Keely            8 GL-MA                           X32.21  
 -- Augustine, Natasha         8 GL-MA                           X33.15  
 -- Kushner, Nadia             6 HB-MA                           X36.32  
 -- DiFebbo, Sydney            7 GL-MA                           X37.09  
 -- Murset, Samantha           6 HB-MA                           X46.47  
 -- Settelen, Ava              6 HB-MA                           X47.31  
 
Event 33  Boys 9-10 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McFadden, Liam            10 GL-MA                            14.56  
  2 Mignogna, Zachary          9 HB-MA                            14.65  
  3 Rollins, Joshua            9 GL-MA                            16.73  
  4 Wheeler, Davis             9 HB-MA                            16.75  
  5 Moreland, Andrew          10 GL-MA                           x18.93  
  6 Dibendetto, Lucas          9 GL-MA                           x22.72  
  7 Enge, Jimmy                8 HB-MA                           x24.41  
  8 Rock, Sean                10 GL-MA                           x34.31  
 -- Karow, Beckett             9 HB-MA                           X19.62  
 -- Chapman, Patrick           9 HB-MA                           X19.97  
 -- Bupp, Justin               9 HB-MA                           X21.31  
 -- Herman, Michael            8 HB-MA                           X23.21  
 -- Korn, Robbie               8 HB-MA                           X26.72  
 -- MacDonald, Duncan          9 GL-MA                           X31.68  
 
Event 34  Girls 9-10 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sheehan, Riley             8 HB-MA                            14.50  
  2 Kelly, Mary               10 GL-MA                            15.75  
  3 McFadden, Catherine       10 GL-MA                            16.41  
  4 Flanagan, Caira            9 GL-MA                           x17.25  
  5 Moreland, Zoe             10 GL-MA                           x19.41  
  6 Robinson, Jenna            8 HB-MA                            19.66  
  7 Joyce, Elyce               8 HB-MA                           x20.56  
  8 Mobley, Mackenzie         10 GL-MA                           x23.28  
 -- Acuna, Gianna             10 GL-MA                           X18.97  
 -- Taulane, Kate             10 GL-MA                           X19.38  
 -- Difebbo, Paige            10 GL-MA                           X20.89  
 -- Miller, Emily              8 HB-MA                           X20.91  
 -- Mumford, Hannah            9 HB-MA                           X25.97  
 -- Bell, Alyssa               9 HB-MA                           X27.62  
 -- McDade, Mary Kate          9 GL-MA                           X32.22  
 
Event 35  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McErlean, James           11 HB-MA                            30.60  
  2 Kelly, Danny              12 GL-MA                            32.22  
  3 Feeney, Ryan              12 GL-MA                            33.14  
  4 Chapman, Nicholas         11 HB-MA                            35.50  
  5 Honer, Nicholas           10 HB-MA                           x43.90  
  6 Gershwin, August          12 GL-MA                           x57.59  
 -- Kratz, Tim                11 HB-MA                           X47.34  
 -- Robinson, Drew            10 HB-MA                           X52.94  
 -- Scarborough, Quadir       11 HB-MA                           X53.60  
 -- Owens, Dylan              11 GL-MA                           X54.60  
 
Event 36  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dougherty, Megan          11 GL-MA                            31.21  
  2 Joyce, Cierra             10 HB-MA                            31.94  
  3 McHugh, Bridget           11 GL-MA                            32.38  
  4 Duncan, Brianna           11 HB-MA                            37.28  
  5 Adelsberger, Reilly       10 HB-MA                           x37.84  
  6 McFadden, Isabelle        11 GL-MA                           x38.34  
 -- Yager, Madeline           11 HB-MA                           X38.75  
 -- Branco, Rachael           11 HB-MA                           X40.81  
 -- Flynn, Caitlin            11 GL-MA                           X43.41  
 -- Bergiven, Isabelle        10 HB-MA                           X43.50  
 -- Kushner, Tatiana          11 HB-MA                           X44.56  
 -- Rock, Julia               12 GL-MA                           X44.90  
 -- Curran, Leia              10 HB-MA                           X46.00  
 -- Gottlieb, Melanie         12 GL-MA                           X50.25  
 -- Kephart, Allison          10 HB-MA                           X56.13  
 -- Torres, Madison           12 GL-MA                         X1:10.44  
 
Event 37  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Joyce, Michael            12 HB-MA                            28.75  
  2 Chapman, Matthew          13 HB-MA                            34.25  
  3 Watkins, Tommy            12 HB-MA                           x35.57  
  4 Byrd, Rasheed             14 GL-MA                            35.72  
  5 Ermigiotti, Nick          13 GL-MA                            36.91  
  6 DeHeer, James             14 GL-MA                           x37.66  
  7 Young, CJ                 13 GL-MA                           x41.13  
 -- Mumper, Chandler          13 HB-MA                           X35.78  
 -- Robinson, Joey            12 HB-MA                           X36.31  
 -- Banks, Jakob              12 HB-MA                           X36.53  
 
Event 38  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cook, Haley               13 GL-MA                            31.47  
  2 Shaeffer, Julia           12 HB-MA                            33.46  
  3 Mumford, Samantha         13 HB-MA                            34.41  
  4 Stoddart, Sydney          12 HB-MA                           x36.00  
  5 Tipton, Lauren            13 GL-MA                            36.65  
  6 Feeney, Dana              13 GL-MA                           x38.85  
 -- McErlean, Colleen         12 HB-MA                           X32.40  
 -- Stauffer, Erika           13 HB-MA                           X39.66  
 -- Dougherty, Aine           13 GL-MA                           X42.03  
 
Event 39  Boys 15 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Adler, Duane              17 HB-MA                            53.69  
  2 Sutton, Rick              18 HB-MA                            54.47  
  3 Warr, Dillon              18 GL-MA                            56.50  
  4 Bruninger, Tony           29 GL-MA                            57.42  
  5 Peck, Matt                41 GL-MA                         x1:02.97  
  6 Williams, Steve           17 GL-MA                         x1:10.00  
 -- Dyke, Eric                22 HB-MA                           X54.97  
 -- Broscius, Jeremy          14 HB-MA                           X56.69  
 -- Supplee, Ryan             18 HB-MA                           X57.25  
 -- Moore, Chris              17 HB-MA                           X58.06  
 -- Shaeffer, Matt            15 HB-MA                           X58.81  
 -- Reilly, Timmy             14 HB-MA                           X59.53  
 -- Malone, Brendan           19 HB-MA                         X1:01.09  
 -- Kratz, Peter              14 HB-MA                         X1:06.22  
 -- Schwartz, Robert          21 HB-MA                              SCR  
 -- Banks, Nick               14 HB-MA                              SCR  
 -- Brown, Kyle               18 GL-MA                              SCR  
 
Event 40  Girls 15 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sutton, Haley             14 HB-MA                          1:02.90  
  2 Stein, Molly              18 GL-MA                          1:03.78  
  3 McHugh, Molly             15 GL-MA                          1:03.81  
  4 Wilbur, Chelsea           24 GL-MA                         x1:04.18  
  5 Watkins, Aimee            16 HB-MA                          1:06.94  
  6 Baumeister, Lauren        15 HB-MA                         x1:09.56  
 -- Crawford, Steph           20 HB-MA                         X1:05.35  
 -- Metzger, Melissa          14 HB-MA                         X1:08.66  
 -- Rudnitsky, Gab            14 HB-MA                         X1:19.12  
 
Event 41  Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Hatboro-MA  'A'                                             1:34.69  
     1) Mignogna, Dylan 6               2) Honer, Aiden 7                 
     3) Branco, Anthony 7               4) Scharnikow, AJ 7               
  2 Glenside-MA  'A'                                            1:45.22  
     1) Frankenberg, Gavin 7            2) Gelfin, Gabe 7                 
     3) McDade, Franny 7                4) Weimer, Joey 8                 
 -- Hatboro-MA  'B'                                            X2:13.44  
     1) Marsden, Cavan 6                2) Ellis, Jack 6                  
     3) Enge, Ryan 6                    4) Scharnikow, Jack 5             
 
Event 42  Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Hatboro-MA  'A'                                             1:30.81  
     1) McDonough, Grace 7              2) Wilson, Olivia 7               
     3) Korn, Amanda 6                  4) Livingston, Gianna 6           
  2 Glenside-MA  'A'                                            1:45.03  
     1) Funk, Lilly 8                   2) Mast, Ingrid 8                 
     3) Bower, Madelyn 8                4) Peck, Sophie 8                 
 -- Glenside-MA  'B'                                           X2:22.31  
     1) McFadden, Lucy 6                2) Augustine, Natasha 8           
     3) Philmore, Keely 8               4) DiFebbo, Sydney 7              
 -- Hatboro-MA  'B'                                            X2:38.63  
     1) Settelen, Ava 6                 2) Pancoast, Liberty 5            
     3) Hartigan, Fiona 7               4) Kushner, Nadia 6               
 
Event 43  Boys 9-10 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Glenside-MA  'A'                                            1:15.71  
     1) McFadden, Liam 10               2) Moreland, Andrew 10            
     3) Tipton, Trevor 9                4) Rollins, Joshua 9              
  2 Hatboro-MA  'A'                                             1:15.91  
     1) Mignogna, Zachary 9             2) Sharnikow, Joey 9              
     3) Kirn, Tyler 8                   4) Enge, Jimmy 8                  
 -- Hatboro-MA  'B'                                            X1:33.53  
     1) Chapman, Patrick 9              2) Karow, Beckett 9               
     3) Herman, Michael 8               4) Bupp, Justin 9                 
 
Event 44  Girls 9-10 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Glenside-MA  'A'                                            1:09.00  
     1) Lush, Madison 9                 2) Kelly, Mary 10                 
     3) Flanagan, Caira 9               4) McFadden, Catherine 10         
  2 Hatboro-MA  'A'                                             1:13.38  
     1) Joyce, Elyce 8                  2) Wilson, Elzabeth 9             
     3) Robinson, Jenna 8               4) Sheehan, Riley 8               
 -- Glenside-MA  'B'                                           X1:22.47  
     1) Difebbo, Paige 10               2) Moreland, Zoe 10               
     3) Taulane, Kate 10                4) Acuna, Gianna 10               
 -- Hatboro-MA  'B'                                            X1:25.50  
     1) Betron, Anna 8                  2) Cotte, Natalie 8               
     3) Miller, Emily 8                 4) DeFrancesco, Lucia 8           
 -- Hatboro-MA  'C'                                            X1:47.69  
     1) Ellis, Erin 8                   2) Duggan, Emily 9                
     3) Bell, Alyssa 9                  4) Mumford, Hannah 9              
 
Event 45  Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Hatboro-MA  'A'                                             2:32.12  
     1) Luke, Josh 10                   2) Chapman, Nicholas 11           
     3) Honer, Nicholas 10              4) McErlean, James 11             
  2 Glenside-MA  'A'                                            2:37.25  
     1) Tipton, Lyle 12                 2) Kelly, Danny 12                
     3) Gershwin, August 12             4) Feeney, Ryan 12                
 -- Hatboro-MA  'B'                                            X3:10.25  
     1) Bell, Ryan 11                   2) Banks, Lukas 10                
     3) Scarborough, Quadir 11          4) Kratz, Tim 11                  
 
Event 46  Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Glenside-MA  'A'                                            2:13.59  
     1) Dougherty, Megan 11             2) McHugh, Bridget 11             
     3) Reisinger, Sofia 12             4) McFadden, Isabelle 11          
  2 Hatboro-MA  'A'                                             2:18.53  
     1) McDonough, Aubrey 10            2) Adelsberger, Reilly 10         
     3) Duncan, Brianna 11              4) Joyce, Cierra 10               
 -- Hatboro-MA  'B'                                            X2:42.53  
     1) Ellis, Molly 11                 2) Wilburn, Elizabeth 11          
     3) Yager, Madeline 11              4) Cotte, Lauren 11               
 -- Glenside-MA  'B'                                           X3:03.87  
     1) Rock, Julia 12                  2) Mobley, Morgan 11              
     3) Gottlieb, Melanie 12            4) Flynn, Caitlin 11              
 -- Hatboro-MA  'C'                                            X3:06.47  
     1) Branco, Rachael 11              2) Kephart, Allison 10            
     3) Kushner, Tatiana 11             4) Bergiven, Isabelle 10          
 
Event 47  Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Hatboro-MA  'A'                                             2:10.25  
     1) Chapman, Matthew 13             2) Banks, Jakob 12                
     3) Watkins, Tommy 12               4) Joyce, Michael 12              
  2 Glenside-MA  'A'                                            2:23.16  
     1) Byrd, Rasheed 14                2) Ermigiotti, Nick 13            
     3) Young, CJ 13                    4) DeHeer, James 14               
 
Event 48  Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Hatboro-MA  'A'                                             2:17.84  
     1) Stoddart, Sydney 12             2) Mumford, Samantha 13           
     3) Shaeffer, Julia 12              4) McErlean, Colleen 12           
  2 Glenside-MA  'A'                                            2:38.50  
     1) Tipton, Lauren 13               2) Custer, Marissa 13             
     3) Feeney, Dana 13                 4) Dougherty, Aine 13             
 
Event 49  Boys 15 & Over 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Hatboro-MA  'A'                                             1:37.84  
     1) Adler, Duane 17                 2) Dyke, Eric 22                  
     3) Moore, Chris 17                 4) Sutton, Rick 18                
  2 Glenside-MA  'A'                                            1:45.75  
     1) Brown, Kyle 18                  2) Bruninger, Tony 29             
     3) Warr, Dillon 18                 4) Winneberger, Stephen 23        
 -- Hatboro-MA  'B'                                            X1:49.59  
     1) Supplee, Ryan 18                2) Malone, Brendan 19             
     3) Reilly, Timmy 14                4) Broscius, Jeremy 14            
 -- Hatboro-MA  'C'                                            X1:55.28  
     1) Murphy, John 14                 2) Shaeffer, Matt 15              
     3) Kratz, Peter 14                 4) Stauffer, Nick 16              
 
Event 50  Girls 15 & Over 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Glenside-MA  'A'                                            1:55.41  
     1) McHugh, Molly 15                2) Stein, Molly 18                
     3) Cook, Haley 13                  4) Wilbur, Chelsea 24             
  2 Hatboro-MA  'A'                                             1:56.31  
     1) Crawford, Steph 20              2) Baumeister, Lauren 15          
     3) Watkins, Aimee 16               4) Sutton, Haley 14               
 -- Hatboro-MA  'B'                                            X2:19.94  
     1) Whyte, Jamie 14                 2) Mangiaruga, Alyssa 14          
     3) Craymer, Joylin 14              4) Metzger, Melissa 14            
 
                    Combined Team Scores - Through Event 50                    
 
  1. Hatboro                           262.5   2. Glenside                          167.5